Cesta radosti a štěstí – příčiny strastí a utrpení

Napsal Utsukushii M. N. Tenka (») 31. 10. 2017 v kategorii ten-chi-chówa-dó, přečteno: 445×

Buddha označil ve své teorii za příčinu strastí a utrpení mezi prvními přání a tužby, které prý vedou ke zklamání a k následnému utrpení. Osobně považuji nejniternější přání a tužby za jeden z neefektivnějších nástrojů sebepoznání. Jsem přesvědčen, že pokud pochopíme, že v tomto dualitním světě není splnění přání nikdy 100% jisté, přijmeme-li jistou míru možného nezdaru, pak nám nehrozí zklamání, ani z něj pramenící utrpení.

Někteří lidé považují za zdroj strastí a utrpení lidskou, tedy i vlastní, chybujícnost a omylnost. Smiřme se s tím, že lidská duchovní bytost je na naší úrovni bytí a sféře vědomí zkrátka omylnou a chybující bytostí. Chyby a omyly sami o sobě nemusí nutně znamenat strast a utrpení, záleží asi zase jen a jen na stavu vědomí, na úhlu pohledu. Osobně se domnívám, že více než skutečnost chybujícnosti a omylnosti člověka je příčinou strastí a utrpení zbytečné opakování chyb a omylů. Chyby a omyly jsou prostě cestou ke zdokonalení se, ale jen potud, pokud se z nich poučíme a pokud se vyvarujeme jejich opakování. Máme-li pocit, že je v našem životě repetitivní nepříjemný jev, příčinou může být právě naše zacyklení, opakování stále stejné chyby. Vzniklá repetitivní situace je jistě frustrující, demotivující a ubíjející, a snadno vyvolá dojem, že to právě ta, jinak přirozená, chybujícnost a omylnost člověka je sama o sobě příčinou strasti a utrpení.

Mnozí za příčinu strastí a utrpení považují životní překážky a komplikace, domnívám se, že i tady platí výše napsané, opět záleží na našem stavu vědomí, na úhlu pohledu. Překonávání překážek nás může posilovat a zdokonalovat, rezignujeme-li, pak nás překážka může spolehlivě přibrzdit v rozletu a stát na počátku zacyklení.

Klíčem k omezení vlivu „strastí“ a „utrpení“ není nalhávání si, že strasti a utrpení nejsou, že nás nikdy nic nemůže zanechat bezradnými, zoufalými, volajícími o pomoc, klíčem je stav vědomí, naše reakce na vzniklou situaci. Negativně smýšlejícím vědomím si do života přitahujeme další negativní zkušenosti, pozitivním vědomím si do života přitahujeme pozitivní zkušenosti. Stav vědomí je příčinný, podílí se na „vytváření“ našich příštích zkušeností. I proto je důležité, přejeme-li si, přát si vhodným způsobem. Co to znamená? Znamená to, že svou pozornost nerozmělňujeme mezi hromadu nesouvisejících přání. Těžko se plní přání tomu, kdo neví, co chce. Nebojíme se změny. Lidé nespokojení se stavem věci si na jednu stranu přejí změnu, na druhou stranu jsou na neutěšenou situaci tak zvyklý, že se bojí změny. Strach ze změny, byť k lepšímu, je spolehlivou brzdou plnění přání. Přejeme si vědomě. Nestačí si říct, že bych si byl přál to a to, je potřeba si to vědomě přát, a ve stavu vědomého přání si setrvávat během dne co možná nejčastěji a co možná nejdéle. Vizualizujeme si kýžený stav. Čím detailnější je naše přání, tím déle může trvat jeho splnění, ale tím pravděpodobnějším se stává. Pomoci nám mohou další techniky, obřady a rituály, mantry, afirmace, modlitby, pálení svící, tantrická erotika a sex a podobně.

Když přemýšlíme, který ze základních změněných stavů vědomí je pro přání si nejvhodnější, zda relaxace, koncentrace, meditace či kontemplace, nabízí se samozřejmě za nejvhodnější právě koncentrace. Nicméně jedním ze stavů vědomí nejsilnějších pro efektivní přání si je stav vědomí s nejvyšší hladinou sexuální energie, vnitřní síly ki. Málokdo si uvědomuje, kolik času, energie, úsilí, síly a námahy vynakládáme například při autoerotice na erotické fantasie a představy, které se nám mnohdy tak „zázračně“ plní. Velmi mocným je v tomto případě právě pátý změněný stav vědomí, který bychom mohli pracovně označit za ten stav vědomí, jehož dosahujeme při orgasmu. Kombinace koncentrace na představu, uvolnění a impulsu při vyvrcholení je pro zhmotnění a realizaci přání velmi efektivním tantrickým nástrojem.

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad
Facebook MySpace Google Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz Vybrali.sme.sk Del.icio.us

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel nula a dvě